Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celé jméno: William Martin Shockley

Povolání: herec, producent, scénárista, muzikant

Datum narození: 17.9. 1963

Místo narození: Lawrence, Kansas, USA

Rodinný stav: rozvedený

Bývalá manželka: Robin Shockley (2007 - 2013)

 

William Martin Shockley se narodil v Lawrence, Kansasu, USA 17. září 1963. Vyrůstal v Texasu a sám sebe také za Texasana považuje. Ve svých sedmi letech se začal výrazněji zajímat o umění, když začal brát lekce kytary. Po absolvování střední školy navštěvoval univerzitu v Texasu a získal titul v oboru politologie na Texas Tech University. Po vysoké škole chvíli pobýval v Evropě, konkrétně v Paříži a Miláně, a když se vrátil zpět do Spojených států, přestěhoval se do Dallasu a zapsal se na hodiny herectví. Už od malička věděl, že chce být hercem a obětoval proto i svůj sen stát se profesionálním hráčem baseballu. Jeho první filmová zkušenost se mu naskytla v roce 1987 v dnes již kultovním hitu režiséra Paula Verhoevena RoboCop (RoboCop) po boku Petera Wellera a Nancy Allen. William se přestěhoval do Los Angeles a od té doby měl pravidelné nabídky na práci, například Howling V: The Rebirth (Kvílení vlkodlaků 5) nebo The Adventures of Ford Fairlane (Dobrodružství Forda Fairlanea). První seriálovou příležitost dostal v Houston Knights (Rytíři z Houstonu). Byla to však role Hanka Lawsona v seriálu Dr Quinn Medicine Woman (Doktorka Quinnová), díky které se dostal do širšího povědomí diváků po celém světě. Jeho postava byla tak populární, že byl natočen spin-off Doktorky Quinnové California, kde postava Hanka dostala širší prostor. V roce 1995 měl možnost znovu spolupracovat s Paulem Verhoevenem na kontroverzním snímku Showgirls (Showgirls), kde hraje rockovou hvězdu Andrewa Carvera. Hrál také v seriálech Good and Evil s Teri Garr nebo Lucky Chances s Nicollette Sheridan. Zahrál si také postavu generála George Armstronga Custera v televizním filmu Stolen Women, Captures Hearts (Rudá krev). Hostoval v seriálech jako Jake and the Fatman (Jake a Tlusťoch), The Pretender (Chameleón), Nash Bridges (Detektiv Nash Bridges) nebo In Justice (Po právu).

V posledních letech se hodně věnuje psaní scénářů, například pro film Welcome to Paradise nebo Cat City. Scénáristicky vyrostl vedle Dustina Rikerta, se kterým napsali scénáře k The Gundown, Dug Up, Born Wild nebo Ambush at Dark Canyon, ve kterých Will i hrál. Mohli jsme ho vidět i v několika dalších snímcích, například akční thriller Treasure Raiders (Souboj o poklad templářů), drama Last Will nebo Madison.

William společně s Dustinem Rikertem, Kixem Brooksem a Ericem Brooksem založili vlastní produkční společnost s názvem Team Two Entertainment. 

Kromě hraní také William píše texty a zpívá ve své kapele Seedy Side, která vydala svou první desku v roce 2005. Byl také jednu dobu spoluvlastníkem restaurace Cafe Josie v Austinu, Texasu cafejosie.com.

William je také hlasem mnoha reklamních kampaní v rádiu nebo televizi pro značky jako Sony, Toyota nebo Siemens.

Od roku 2007 do roku 2013 měl za manželku Robin Shockley, která se živí jako producentka a režisérka hereckého obsazení.

 

 

Zdroje: imdb.com, www.drquinntimes.com, www.williamshockley.com