Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravé jméno: Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg

Povolání: herečka, producentka, malířka, designérka

Datum narození: 15.2. 1951

Místo narození: Hayes, Hillingdon, Anglie

Rodinný stav: svobodná, rozvedená

Bývalí manželé: Michael Attenborough (1971 - 1973), Geoffrey Planer (1977 - 1978), David Flynn (1981 - 1992), James Keach (1993 - 2013)

Děti: dcera Katherine, synové Sean, Kris a Johnny

Rodiče: Mieke a John Benjamin Frankenberg

Sourozenci: sestry Anne a Sally

 

Vítězka ceny Emmy a Zlatého Glóbu, držitelka ocenění Řádu britského impéria, který jí byl udělen v roce 2000 britskou královnou Alžbětou II v Buckinghamském paláci Jane Seymour předvedla svůj talent v divadle, televizi i ve filmu. Její láska k umění ji dovedla také k malířství a dokonce píše knihy.

Jane se narodila 15.2. 1951 jako Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg v Hillingdonu v Anglii v rodině porodníka Johna Benjamina Frankenberga a zdravotní sestry Mieke. Vyrůstala společně se svými 2 mladšími sestrami, Sally a Anne. Její otec byl Žid a pocházel z Polska a její matka z Holandska a během druhé světové války byla vojenský zajatec. Jane se velmi brzy začala věnovat tanci, a to především baletu a v pouhých třinácti letech měla svůj profesionální debut. Ve stejném roce začala navštěvovat nezávislou The Arts Educational School v Tringu, Anglii. Po těžkém zranění ale její dráha nabrala směr herectví a tehdy si vybrala své umělecké jméno Jane Seymour.

Jane má za sebou bohatou hereckou kariéru jak v oblasti filmu, tak televize. Svůj filmový debut si odbyla v roce 1969 ve filmu Richarda Attenborougha Oh, What a Lovely War (Jaká to rozkošná válka). Brzy na to si vzala Attenboroughova syna Michaela. Její první hlavní role byla Lillian Stein, židovská dívka, která utíká před nacisty ve válečném dramatu z roku 1970 The Only Way. Pozornost špičkových producentů si vysloužila za roli první lásky Winstona Churchilla ve filmu Young Winston (Mladý Winston) z roku 1972.

Od roku 1972 až 1973 získala první hlavní televizní roli jako Emma Callon v úspěšném seriálu ze sedmdesátých let The Onedin Line. V této době si také vysloužila mezinárodní pozornost jako "Bond girl" v bondovce Live and Let Die (Žít a nechat zemřít) z roku 1973. Roku 1973 se taktéž rozvedla s Michaelem Attengoroughem. Její role v seriálu Captains and Kings (Kapitáni a králové) jí přinesla první z mnoha nominací na cenu Emmy.

V roce 1980 se objevila po boku svého pozdějšího dobrého přítele Christopera Reeva ve filmu Somewhere in Time (Kdysi dávno). Zlatý Glógus získala za ztvárnění Kate v televizní adaptaci románu Johna Steinbecka East of Eden (Na východ od ráje). V roce 1988 vyhrála hlavní ženskou roli v seriálu War and Remembrance (Válka a vzpomínky), ve kterém hrála židovskou ženu uvězněnou v Evropě během druhé světové války. Seriál byl inspirován románem od Hermana Wouka a je znám svým přesným vyobrazením holocaustu.

V roce 1989 se u příležitosti 200. výročí Velké francouzské revoluce objevila ve filmu La révolution française (Francouzská revoluce), kde představovala Marii Antoinette a Janiny děti Katie a Sean hráli její děti.

V roce 1993 přišla velká televizní role doktorky Michaely Quinnové v seriálu  Dr. Quinn, Medicine Woman (Doktorka Quinnová), jehož prostřednictvím se setkala se svým čtvrtým manželem, hercem a režisérem, Jamesem Keachem, se kterým má dvojčata Johnyho a Krise. Role přišla v pravý čas, protože v té době měla jisté finanční potíže, ve kterých ji zanechal její manžel David Flynn. V roce 2004 hostovala v úspěšném seriálu Smallville.

Na filmovou obrazovku se vrátila v roce 2005 jako Kathleen Cleary v komedii Wedding Crashers (Nesvadbovi).

Zúčastnila se také populární taneční soutěže Dancing with the Stars, kde se svým partnerem Tonym Dovolanim skončila na 6. místě.

Jane se aktivně účastní mnoha charitativních organizací a za svou práci pro charitu získala ne jedno ocenění.

Nevěnuje se jenom herectví nebo psaní, ale hodně času tráví ve svém malířském ateliéru a má také vlastní uměleckou galerii v Los Angeles, ale vystavuje svá díla v mnoha galeriích po Spojených Státech, což jí vynáší peníze, které může věnovat na charitu, které pomáhají dětem v nouzi. Navíc se také věnuje návrhářství, například na kabelky a různé doplňky.

Byla celkem čtyřikrát vdaná, kromě již zmíněných Michaela Attenborougha a Jamese Keache, se kterým se rozvedli v roce 2013, to byli ještě Geoffrey Planer (1977 - 1978) a David Flynn (1981 - 1992) se kterým má má dvě děti, dceru Katherine a syna Seana.

V současné době bydlí se svou rodinou v Malibu, Kalifornii.

 

 

Zdroje: JaneSeymour.com, wikipedia, imdb